Partner serwisu
Intermodal i logistyka

W kierunku pełnej integracji rynku energii UE

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
13-10-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
URE

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
W kierunku pełnej integracji rynku energii UE
fot. URE
W trakcie sesji zorganizowanej przez URE podczas konferencji Konkurencyjny i zintegrowany rynek jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego UE podsumowano pierwsze półrocze funkcjonowania nowej agencji regulacyjnej ACER. Panelowi Towards fully integrated energy market: first 6 months of ACER - przewodniczył prezes URE, Marek Woszczyk.

Pierwszego dnia krakowskiej konferencji stanowiącej jeden z najważniejszych wydarzeń odbywających się z udziałem URE w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Urząd był gospodarzem sesji panelowej zatytułowanej W kierunku pełniej integracji rynku energii Unii Europejskiej.


- ACER ma do odegrania kluczową rolę w osiągnięciu europejskiego celu, jakim jest budowa w pełni zintegrowanego rynku energii do 2014 roku - mówił rozpoczynając dyskusję szef URE. ACER jest usytuowany pomiędzy Komisją Europejską (ramieniem wykonawczym UE), krajowymi organami regulacyjnymi (zrzeszonymi w CEER) i operatorami systemów przesyłowych (skupionymi w organizacjach: ENTSO - G The European Network of Transmission System Operators for Gas oraz ENTSO-E European Network of Transmission System Operators for Electricity). - Zadaniem agencji jest więc koordynacja i ułatwianie pracy w trójkącie: UE, krajowe organy regulacyjne i operatorzy systemów przesyłowych - przedstawiał modus operandi Agencji Marek Woszczyk, który jest członkiem Rady Regulatorów Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER Board of Regulators).


Prezes Woszczyk przedstawił działania Agencji podjęte w pierwszych miesiącach jej aktywności; ACER rozpoczęła pierwsze konsultacje społeczne i przyjęła pierwsze ramowe wytyczne dotyczące mechanizmów alokacji zdolności przesyłowych dla gazu, mechanizmów alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami dla energii elektrycznej oraz na podłączenie do sieci elektrycznej. Przed Agencją stoją ważne zadania i wyzwania dotyczące m.in. mechanizmów alokacji, certyfikacji, monitoringu rynków wewnętrznych gazu i energii, nowego rozporządzenia w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT) oraz rozwoju kompetencji samej Agencji.


O perspektywach nowopowstałej agencji mówił Alberto Pototschnig, jej pierwszy dyrektor, którego Prezes URE pytał m.in. o obecny stan organizacyjny ACER, bariery wzrostu spowodowane kryzysem ekonomicznym - czyli wyzwania dobrze znane instytucjom regulacyjnym i całej administracji publicznej w krajach UE oraz o dokonania ACER m.in. związane z rozporządzaniem REMIT. Zdaniem prowadzącego panel szefa URE, pół roku po uruchomieniu ACER, warto raz jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy ACER nie zamierza zastąpić krajowych władz regulacyjnych krajów UE. Podczas inauguracji ACER w marcu 2011 r. przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz władze nowej Agencji podkreślały, że ACER nie przejmie wszystkich kompetencji krajowych instytucji regulacyjnych.


Alberto Pototschnig podkreślał, że ACER jest nową agencją i jak każda organizacja, która rozpoczyna swoją działalność boryka się z wyzwaniami takimi jak np. tworzenie zespołu. Docelowo w Agencji będą pracowały 53 osoby. W tej chwili zatrudnionych jest tam 35 pracowników, a do końca roku powinny zostać obsadzone niemal wszystkie stanowiska. - Staramy się działać szybko ponieważ mamy przed sobą wiele wyzwań - wskazywał Alberto Pototschnig. Do takich wyzwań Dyrektor ACER zaliczył rozporządzenie REMIT (rozporządzenie w sprawie integralności rynku energii i przejrzystości - Regulation on Energy Market Integrity and Transparency), które w perspektywie działań ACER oznacza m.in. stały kontakt z władzami regulacyjnymi krajów UE oraz przygotowywanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej.


Jeśli chodzi o relacje między ACER a regulatorami krajowymi zdaniem Alberto Pototschniga nic się nie zmieniło - Agencja nadal wspiera działania regulatorów starając się je koordynować. Wsparcie dotyczy zwłaszcza obszaru współpracy transgranicznej, w tym uzupełniania ewentualnych luk w działaniach krajów UE w procesie tworzenia wspólnego rynku. - Jeżeli chodzi o przyszłą rolę krajowych regulatorów to cały czas jest ona istotna i taka też pozostanie - stwierdził Alberto Pototschnig. Dyrektor ACER podkreślił, że integracja nie jest korzyścią „instytucji”, ale obywateli krajów Unii Europejskiej i to Europejczycy - korzystając ze wzrostu konkurencyjności, optymalniejszego poziomu cen, praw konsumentów - będą bezpośrednimi beneficjentami Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.


 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Polimex Mostostal: Wyniki za I półrocze są zadowalające

Biznes i przemysł

Polimex Mostostal: Wyniki za I półrocze są zadowalające

ep./inf. pras. 01 września 2023

S11 nabiera tempa. Ekspresówka połączy dwie obwodnice

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Polimex Mostostal: Wyniki za I półrocze są zadowalające

Biznes i przemysł

Polimex Mostostal: Wyniki za I półrocze są zadowalające

ep./inf. pras. 01 września 2023

S11 nabiera tempa. Ekspresówka połączy dwie obwodnice

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5